KAKAO DECOMORRENO – INFORMACJA – WAŻNE!!!

W odpowiedzi na publikacje dotyczące kakao Decomorreno, które pojawiły się końcem stycznia 2021 w internecie, potwierdzamy że w naszym produkcie nie zmieniliśmy receptury i jest ona niezmienna od początku sprzedaży kakao Decomorreno na rynku polskim.

Pojawienie się w składzie produktu „węglanów potasu” związane jest ze zmianą regulacji przepisów Unii Europejskiej dotyczących oznakowania kakao sypkiego. Komisja Europejska uznała, że używane do alkalizacji kakao ciemnego czynniki alkalizujące (węglany potasu) mają wpływ na parametry organoleptyczne i fizyko-chemiczne ciemnego kakao i należy je deklarować na opakowaniu.

Wcześniej takiego obowiązku nie było, pomimo że węglany potasu zawsze były używane do alkalizacji ciemnego proszku kakaowego. Stąd może powstać mylne wrażenie, że skład kakao Decomorreno został zmieniony. W rzeczywistości skład jest taki sam, a marka Decomorreno dostosowała znakowanie swojego produktu do przepisów zdefiniowanych przez Komisję Europejską.

Alkalizacja kakao jest procesem, który stosowany jest w produkcji sypkiego kakao od XIX wieku i stosuje się ją w przypadku wszystkich ciemnych proszków kakaowych.

Jej celem jest wydobycie z produktu kakaowego intensywnego kakaowego smaku i aromatu oraz zmniejszenie poziomu kwaśności kakao do poziomu neutralnego ph. Alkalizacja w żadnym wypadku nie umniejsza wartości kakao jako produktu spożywczego, wręcz przeciwnie poprawia rozpuszczalność produktu i wydobywa głęboko gorzki kakaowy smak i aromat oraz sprawia, że kakao dobrze się sprawdza w przepisach z wykorzystaniem proszku do pieczenia zamiast sody. Bez alkalizacji, kakao miałoby jasną barwę, cierpko-kwaśny smak i słaby stopień rozpuszczalności.

Każde ciemne kakao dostępne obecnie na rynku jest alkalizowane. Jeśli producent ciemnego kakao nie deklaruje czynnika alkalizującego na opakowaniu, to oznacza to zafałszowanie produktu i wprowadzanie konsumentów w błąd.